Sdílené domy na GIVT blogu

Tentokrát se o nás píše na GIVT blogu.

„V domě bude i úplně veřejný prostor, který bude přístupný komunitě sousedů. Budeme pořádat různé semináře, přednášky a další kulturní akce. Chtěli bychom i poskytnout část prostor na úrovni ulice jako kanceláře pro neziskové organizace,“ říká Katka Nekolová z První vlaštovky.

Sdílené domy v němčině na Radiu Prag

Je tu další reportáž o nás a našem domě! Tentokrát v němčině, pro Radio Prag. Můžete si tak nejen o nás poslechnout/přečíst, ale také oprášit svoji němčinu!

„Es soll ein nicht-kommerzieller Gemeinschaftsraum sein. Hier können politische und kulturelle Veranstaltungen oder nachbarschaftliche Aktivitäten stattfinden – etwa ein Flohmarkt. Wir könnten uns auch vorstellen, Lebensmittel von einem Biobauernhof einzukaufen, die hier abgeholt werden können. Zudem sind Repariertage denkbar.“

Nekecáme, makáme!

O dubnových víkendech se intenzivně věnujeme fyzické práci. Vyklízíme sklep domu, věnujeme se nutným opravám. Jako první se snažíme vyklidit především místnosti, ve kterých začneme během následujících měsíců budovat otevřený veřejný prostor pro pořádání společenských a kulturních akcí pro sousedství i širokou veřejnost.

Spouštíme crowdfunding na portálu Darujme.cz!

Každý, byť sebemenší příspěvek, kterým nás prostřednictvím Darujme.cz podpoříte, pro nás představuje neocenitelnou pomoc. Každá částka, kterou nemusíme vracet, nám pomáhá chránit před komerčními tlaky veřejný prostor pro pořádání akcí, udržet nájemné dostupné pro všechny nebo ho individuálně snížit ze sociálních důvodů a také zajistit, aby náš projekt odolal případným krizím a rizikům. Rovněž tak podpoříte další rozšiřování našeho neziskového modelu komunitního solidárního bydlení.

Odkaz na náš crowdfunding na Darujme.cz zde: https://www.darujme.cz/projekt/1206040

Stále také sháníme přímé půjčky na rekonstrukci domu, pokud nám chcete peníze raději půjčit než darovat. Více info: https://sdilenedomy.cz/prime-pujcky/

🔑 Klíče od domu – převzaté!

Teď nás čeká plánování rekonstrukce a její realizace. S tím, jak bude postupovat, se tam budeme postupně zabydlovat. Veřejný prostor se budeme snažit zprovoznit pro akce co nejdříve, ale čeká nás ještě spoustu práce.

Děkujeme všem, co nás po cestě podporovali a drželi nám palce a všelijak jinak nám pomáhali, bez vás by to nešlo!

🌱 Podepsali jsme Výzvu za sociálně-ekologickou transformaci České republiky!

Náš projekt není odstřižen od okolního světa, ani nevznikl ve vzduchoprázdnu, naopak naše motivace i náš přístup odráží problémy i pozitiva současnosti. Nechceme ignorovat aktuální společensko či politické problémy a výzvy, ale naopak být aktivní součástí jejich řešení. I proto jsme se rozhodli podobně jako mnoho jiných organizací i jednotlivců podepsat Výzvu za za sociálně-ekologickou transformaci České republiky, která, jak pevně věříme, pomůže nastartovat tolik nutnou a zároveň do velké míry chybějící debatu o naší společné budoucnosti.

Paralelně s Výzvou rovněž vznikl dokument Nová dohoda, který nastiňuje možná konkrétní řešení celé palety různých aktuálních problémů od stavu demokracie, přes péči a práci až po dopravu a energetiku. V části dokumentu, která se věnuje tématu bydlení a jeho dostupnosti, figuruje mezi příklady možných přístupů rovněž náš projekt. Za přečtení ale rozhodně stojí celý dokument. Přečtěte si jej i vy a zapojte se do debaty!

Podepsali jsme kupní smlouvu! 🎉

Skoro přesně před rokem jsme psali, že jdeme do finále a že věříme, že ještě letos se nám podaří sehnat dům pro náš pilotní projekt První vlaštovka. A povedlo se!

Podařilo se nám zajistit financování a nakonec i najít vhodnou nemovitost. Dnes jsme podepsali kupní smlouvu. Celý proces nám zabral skoro 8 let a stovky hodin schůzí, za poslední rok jsme spoustu času strávili na prohlídkách různých nemovitostí, návštěvami všemožných úřadů a podepisováním smluv na přímé půjčky, bez kterých by náš projekt nebyl možný. Na tomto místě bychom rádi poděkovali všem našim věřitelkám, věřitelům, podporovatelkám a podporovatelům! Bez vás by to nešlo! ❤️

Věříme, že to za to stálo a nemůžeme se dočkat, až se s vámi podělíme o podrobnosti a plány, které máme do budoucna. Celý proces koupě bude formálně dokončený až na začátku ledna (zbývá nám ještě podpis zástavní smlouvy, kterému ale teď už nic nestojí v cestě), do té doby si adresu První vlaštovky a naše další kroky ještě musíme nechat pro sebe. Čeká nás nákladná rekonstrukce, už před ní vás ale do našeho nového baráku určitě pozveme na kolaudační párty 🍻

To je zatím vše, my jdeme slavit! Brzy od nás uslyšíte víc 🙂

Seminář k přímým půjčkám – ONLINE!

Nemohli jste se zúčastnit naživo našeho semináře o financování komunitního bydlení? Nevadí! Ve středu 3. listopadu od 19:00 budeme pořádat jeho online verzi!

Probereme úplně stejná témata jako na semináři, který se konal v Prostoru39 a pokud se připojíte přes Zoom, budete mít možnost se nás v průběhu i na konci zeptat na cokoliv co vás napadne.

FB událost: facebook.com/events/303418241617041
Zoom link: nolog.link/s/SD_SeminarOnline

Těšíme se na vás!

Seminář k přímým půjčkám

𝘒𝘥𝘺𝘻̌ 𝘵𝘦𝘯 𝘥𝘢́ 𝘵𝘰 𝘢 𝘵𝘢 𝘻𝘢𝘴 𝘵𝘰𝘩𝘭𝘦, 𝘵𝘢𝘬 𝘷𝘴̌𝘪𝘤𝘩𝘯𝘪 𝘥𝘰𝘩𝘳𝘰𝘮𝘢𝘥𝘺 𝘣𝘶𝘥𝘦𝘮𝘦 𝘮𝘪́𝘵 𝘥𝘰𝘴𝘵.

📆 14. října 2021 od 19:00 v Prostoru39 (Řehořova 33/39, Žižkov)
FB událost: https://www.facebook.com/events/456656392319724

Sdílené domy se blíží realizaci svého pilotního projektu, domu První vlaštovka. Jeden velký dům, ve kterém se vedle bydlení najde i místo pro sociální centrum a další aktivity. Takové domy nerostou na stromech a abychom dosáhli našeho cíle, potřebujeme na jeho koupi nějaké peníze. 70 % kupní ceny nám půjčí nadace Umverteilen!, další důležitou částí jsou naše vlastní úspory a zbývající část nám půjčí kamarádi a lidé, kterým náš projekt přijde sympatický. Třeba vy. Několik milionů už jsme touto cestou získali, několik dalších ještě zbývá.

Na akci se budeme věnovat následujícím okruhům:

 • Představení modelu Sdílených domů, jak do něj zapadá družstvo První vlaštovka.
 • Sdílené domy
  • spolek jako pojistka proti spekulacím s nemovitostmi
  • mohou Sdílené domy vyřešit krizi bydlení? (úplně ne, ale…  🙂)
 • První vlaštovka
  • vlaštovky a jejich cesty do teplých krajin a zpátky
  • pilotní družstvo prošlapávající cestu pro ostatní
  • dům patří sám sobě – co to znamená?
 • Finanční plán
  • My + vy ❤ + půjčka od nadace = úspěch První vlaštovky
  • Proč je lepší půjčit První vlaštovce, než mít peníze ladem v bance?
  • S půjčkou od přátel skoro na věčné časy – refinancování půjček jako záruka dlouhodobě nízkého nájmu
  • Nízký nájem – záruka stability pro obyvatele i pro splácení půjček
 • Přímé půjčky
  • Co to je?
  • Co z toho budu mít? Aneb cokoliv mezi dobrým pocitem a úroky
  • Jak řešíme rizika?
  • Proč je pro První vlaštovku i 5 tisíc dobrá půjčka? A kolik je naopak příliš?
  • Smlouva – v jednoduchosti je síla

V průběhu i na konci vítáme vaše dotazy 🙂