Jednoduše řečeno je to vznikající síť domů poskytující svým obyvatelům finančně dostupné komunitní bydlení ve společném vlastnictví.
Přání drtivé většiny lidí je důstojně a příjemně bydlet, ať už v podnájmu či „ve vlastním“. Mnoho lidí pak chce žít společně s dalšími lidmi v tzv. komunitním bydlení. I my řešíme otázku, jak dál důstojně bydlet v době stoupajících nájmů. Jak se říká, společně jde všechno líp, a tak se náš kolektiv rozhodl, inspirován podobným systémem u našich západních sousedů, pokusit se vytvořit model bydlení, který by byl komunitní jak po stránce praktické, tak po stránce právní a finanční, a zároveň právně zajistit, aby tento dům sloužil trvale k účelu bydlení. Na konci roku 2021 se nám podařilo koupit první dům v rámci pilotního projektu První vlaštovka. O rok později se do sítě Sdílené domy přidalo děčínské družstvo Vzletný racek. Postupně chceme síť Sdílených domů rozšířit o další projekty dalších kolektivů. Smyslem naší sítě je poskytovat praktickou i právní podporu dalším projektům a skupinám a zároveň zaručit, že všechny takto koupené domy budou natrvalo sloužit primárně k bydlení.
Struktura naší sítě
Abychom mohli dosáhnout našich hlavních cílů a vůbec zaručit, že se domy v naší síti již nikdy neprodají zpět na trh s nemovitostmi, vyvinuli jsme v České republice unikátní právní model. V něm kombinujeme právní formu sociálního družstva pro jednotlivé projekty a spolku pro zastřešující organizaci Sdílené domy. Spolek je členem všech jednotlivých družstev a má v otázce prodeje domu právo veta a zaručuje tak naplnění jednoho z hlavních cílů sítě. Členy spolku jsou naopak členové a členky všech existujících projektů i lidé mimo ně.
Kde už to funguje?
Podobný systém již funguje v několika zemích v zahraničí, nejdále jsou v sousedním Německu, kde je pod hlavičkou Svazu nájemních domů (Mietshäusersyndikat) sdruženo již okolo 130 nájemních domů.
Fungování a historii Svazu nájemních domů popisuje dokument To je náš dům! (Das ist unser Haus!), který náš kolektiv opatřil českými titulky. Můžete ho shlédnout zde:
Sdílené domy s podporou Rosa Luxemburg Stiftung vydaly brožuru, která Vám pomůže vytvořit si představu, jak takový hausprojekt vypadá a jak funguje. Kromě praktických rad, jak založit vlastní hausprojekt, obsahuje také text věnovaný českému kontextu sdíleného bydlení a taktéž našemu projektu.
Brožura ke stažení zde.
Velkou inspirací je pro nás také relativně nedávno založená síť Habitat v Rakousku, kde již vznikly domovní projekty v Linci a v Salzburgu.
Sdílené domy jsou také součástí skupiny MOBA – sítě projektů komunitního bydlení ve středo- a jihovýchodní Evropě a Evropské akční koalice pro právo na bydlení a město (EAC).